Wysoka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Jordanów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego. Wieś położona jest na wysokości około 525 m n.p.m. na płaskim wzniesieniu w zakolu Skawy.
Pierwsze wzmianki o Wysokiej pochodzą z 1581, kiedy to stanowiła ona własność wojewody kaliskiego Kacpra Zebrzydowskiego.

To tutaj w 12 lutego 1816, w chłopskiej rodzinie Jędrzeja Stolarczyka i Agaty z domu Działek urodził się Józef Stolarczyk, pierwszy proboszcz parafii w Zakopanem.

Na początku II wojny światowej wieś stanowiła miejsce zaciętych walk z Niemcami. W dniach 1 i 3 września 1939 w rejonie Wysokiej i pobliskiego Jordanowa rozegrała się jedna z największych bitew początkowej fazy kampanii wrześniowej. Dowodzona przez płk. Stanisława Maczka 10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej, wspomagana przez 24. Pułk Ułanów oraz miejscowych ochotników, skutecznie stawiała opór nacierającym oddziałom 2. Dywizji Pancernej. Pomimo przygniatającej przewagi sił niemieckich zdołano utrzymać pozycję na tyle długo, aby uniemożliwić oskrzydlenie wycofujących się jednostek Armii Kraków. W odwecie za pomoc mieszkańców wieś została spacyfikowana. W 1946 Wysoka za postawę ludności w czasie walk otrzymała Order Krzyża Grunwaldu. Pamiętną bitwę upamiętnia pomnik oraz ślady umocnień.

W Wysokiej znajduje się jest XVI-wieczny dwór obronny. W jego wnętrzu zachowało się XVII-wieczne sklepienie kolebkowe z lunetami. Dwór został odrestaurowany i stanowi obecnie siedzibę Bractwa Lutniowego, które organizuje tutaj koncerty muzyki dawnej.

źródło: Wikipedia